Przejdź do głównej zawartości

Z wizytą na Jukdo Market


Jedną z zalet mieszkania nad morzem jest nieograniczony dostęp do świeżych ryb i owoców morza. W naszym mieście najlepiej zaopatrywać się w nie na zlokalizowanym tuż przy porcie rybackim targu Jukdo Market. Specjalnie dla Was wybraliśmy się tam w dzisiejsze popołudnie.


Krab śnieżny - jeden z produktów eksportowych Pohang

Założony ponad pół wieku temu Jukdo Market (죽도시장) jest jednym z największych targów rybnych na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Koreańskiego. W sporych rozmiarów halach oraz w ich bezpośrednim otoczeniu znajduje około 1500 stoisk, na których można zaopatrzyć się w świeże i przetworzone ryby, owoce morza i wodorosty. Na miejscu jest też kilka restauracji, w których można zjeść najlepsze i najtańsze sashimi w mieście. Jukdo Market jest czynny codziennie oprócz drugiej niedzieli miesiąca, w godzinach od 8 do 22; o jakiej porze byśmy się tam nie pojawili, targ zawsze wypełniają tłumy mieszkańców Pohang, a okoliczne ulice są nieustannie zakorkowane.


Jukdo Market jest zawsze zatłoczony

Oprócz lokalnych produktów można tu dostać m.in. mięso rekina...

... czy wieloryba 😟

Tuż przy wejściu na Jukdo Market znajdują się stoiska z krabami. Pohang słynie z czerwonych krabów śnieżnych. Odprawiając się na lotnisku w Pohang na lot do Seulu, często spotykamy pasażerów nadających na bagaż wielkie styropianowe pudła wypełnione krabami tej odmiany. Kraby śnieżne są tak popularne, że sprzedawcy z Jukdo Market nierzadko organizują ich aukcje.


Oprócz krabów śnieżnych, na Jukdo Market można też dostać tańsze od nich kraby pływające

Na Jukdo Market jest około 200 stoisk z żywymi rybami. Znaleźć tu można m.in. flądry japońskie – najczęstszy składnik Pohang style sashimi, makrele, sajry pacyficzne z których powstaje gwamegi, długie srebrzyste wstęgowce oraz wiele, wiele innych.


Niektóre spośród wielu gatunków świeżych ryb, które można dostać na Jukdo Market: makrele,...

... sajry pacyficzne...

... i wstęgowce

Na targu można się też zaopatrzyć w ryby suszone. Wśród nich nie mogło zabraknąć gwamegi - kolejnego produktu „eksportowego” Pohang, któremu nie tak dawno poświęciłem osobny wpis.


Jukdo Market to także bogactwo ryb suszonych

Suszone ryby w Korei sprzedawane są zwykle w wiązkach - jak na zdjęciach powyżej

Gwamegi - kolejny produkt z którego słynie nasze miasto

W jednej z alejek Jukdo Market znajdują się stoiska z suszonymi anchois różnej wielkości; wykorzystuje się je do przygotowania esencjonalnego bulionu – bazy dla koreańskich zup i dań z makaronem.


Anchovies w różnych rozmiarach

Obok krabów, Pohang słynie też z ośmiornic. Na Jukdo Market można dostać zarówno małe ośmiorniczki, nakji (낙지), jak i duże ośmiornice, muneo (문어). Te ostatnie można kupić zarówno żywe jak i już ugotowane. Na targu sprzedawane są też kałamarnice, choć akurat te ostatnie są przez mieszkańców Pohang mniej cenione.

Gotowane ośmiornice...

... oraz surowe kałamarnice

Sprzedawcy z Jukdo Market mają także do zaoferowania rozmaite odmiany krewetek. Oprócz świeżych, dostępne są również drobne fermentowane i solone krewetki saeujeot (새우젓), które wykorzystuje się m.in. do przygotowania kimchi oraz niektórych koreańskich zup.


Świeże krewetki

Drobne, fermentowane i solone krewetki saeujeot

Z nieco bardziej „egzotycznych” owoców morza, na targu można dostać m.in. „morskie ogórki”, czyli strzykwy, a także osłonice i szczytnice. Te ostatnie, z uwagi na charakterystyczny kształt są po koreańsku nazywane gaebul (개불), co oznacza dosłownie… prącie psa 😨


Morski ogórek...

... oraz psie prącie!

W jeden z targowych alejek znaleźliśmy sprzedawców małż, w tym powszechnie wykorzystywanych w koreańskiej kuchni przegrzebków i ostryg. Mieszkańcy Pohang są również miłośnikami morskich ślimaków, więc nic dziwnego, że na Jukdo Market można dostać mnóstwo ich odmian. My nie mogliśmy się powstrzymać od zakupu uznawanego w Korei za rarytas ślimaka abalone.

Małże...

... i morskie ślimaki, ...

... tym nasze ulubione abalone

Na koniec wizyta w części targu, gdzie rozłożyli się sprzedawcy jadalnych wodorostów. Można tu dostać wszystkie ich odmiany, które Wam niedawno opisywałem – zarówno świeże jak i suszone czy solone.


Suszone i prasowane krasnorosty, czyli kim

Suszony miyeok

Solona dasima

Wow, wizyta na Jukdo Market była dla nas naprawdę interesującą wycieczką! Wprawdzie niektórzy sprzedawcy patrzyli na nas nieco dziwnie, bo nieustannie robiliśmy zdjęcia i generalnie zachowywaliśmy się jak para dzieciaków w sklepie ze słodyczami, ale co tam!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zakup mieszkania w Korei

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Korei Południowej rozwija się dynamicznie – żeby nie powiedzieć, że w zastraszającym tempie. Zakup mieszkania – szczególnie w Seulu – jest (póki co) dobrą inwestycją. Wiele osób kupuje mieszkania na wynajem w systemie wolse czy jeonse . Zdarzają się jednak i tacy, którzy „kupują” mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy – tylko po to, żeby sprzedać je z zyskiem w momencie, gdy będzie gotowe do zamieszkania. Słowo „kupują” znalazło się w cudzysłowie nieprzypadkowo – tego typu inwestycja wymaga bowiem wpłaty na konto wykonawcy jedynie 10% wartości mieszkania. Kolejne 50% wartości pożycza wykonawcy bank w formie nieoprocentowanej pożyczki, której gwarantem staje się kupujący. W momencie, kiedy mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, kupujący musi zapłacić wykonawcy pozostałe 40% wartości mieszkania oraz rozliczyć się z bankiem (albo zamienić nieoprocentowaną pożyczkę na oprocentowany kredyt). Nic więc dziwnego, że gdy budowa dobiega końca,

Chuseok – koreańskie Święto Dziękczynienia

Dzisiaj w Korei obchodzimy  Chuseok ( 추석 ), drugie obok Lunarnego Nowego Roku najważniejsze święto w koreańskim kalendarzu. O Lunarnym Nowym Roku, Seollal , już trochę pisałem – chociażby tutaj   czy   tutaj , ale ze wstydem przyznaję, że choć to już mój czwarty Chuseok w Korei, zbyt wiele o tym święcie na moim blogu nie wspominałem. Songpyeon - tradycyjne ciastka ryżowe przygotowywane w Chuseok . Źródło: iStock. Chuseok , przypada co roku w 15. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego , podczas pełni księżyca zwanej Księżycem Żniwiarzy. Data ta ma szczególne znaczenie nie tylko w Korei – w większości krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji obchodzone jest wówczas znane pod różnymi nazwami Święto Środka Jesieni. Koreański Chuseok , zwany też Hangaui ( 한가위 ), jest świętem dziękczynienia za obfite plony. W ten dzień Koreańczycy powracają do swoich rodzinnych miejscowości, by uczestniczyć w charye – uroczystości ku czci zmarłych przodków

Wynajem mieszkania w Korei

Dzień dobry z Pohang! Pod dwóch odwołanych z powodu ataku zimy lotach, wreszcie udało się nam dotrzeć na przeciwległy kraniec Półwyspu Koreańskiego. Zasadniczym celem naszej wizyty jest kupno mieszkania - zainspirowało mnie to do napisania nieco o rynku nieruchomości w Korei. Na początek, słów kilka na temat bardzo tu popularnego wynajmu mieszkań.