Jest grudzień, a więc w Korei zaczął się sezon na gwamegi (과메기). Jako mieszkaniec Pohang nie mogę tego faktu przemilczeć, bo najlepsza gwamegi na Półwyspie Koreańskim pochodzi właśnie z naszego miasta! To właśnie tutaj – w prowincji Gyeongsang Północny – w czasach panowania dynastii Joseon, a być może jeszcze wcześniej, wymyślono metodę wytwarzania tego rybnego smakołyku.
Jedzenie gwamegi to prawdziwy rytuał... |
Czym jest gwamegi? To nic innego jak częściowo wysuszona ryba z Morza Wschodniego, śledź lub sajra. Sposób suszenia jest unikalny, bo bezpośrednio po złowieniu ryba jest zamrażana w temperaturze -10°C, a następnie przetrzymywana na dworze, gdzie w ciągu dnia rozmarza, by ponownie zamarznąć w nocy. W ten sposób pozbywa się z niej ok. 60% wody, dzięki czemu ryba może być przechowywana przez dłuższy czas. Nazwa gwamegi pochodzi od koreańskiego słowa określającego sposób, w jaki tradycyjnie zawieszano rybę na czas suszenia – za oczodół (gwanmok). W dialekcie mieszkańców prowincji Gyeongsang Północny, mok (oko) od zarania dziejów wymawiano jako megi; potem wystarczyło już tylko „zjeść” literę „n” i powstała gwamegi.
Współczesny sposób wytwarzania gwamegi nie różni się znacznie od tradycyjnego. Źródło |
Odłóżmy na bok rozważania lingwistyczne i skupmy się na kwestiach dużo istotniejszych! Po zakończeniu procesu suszenia, rybę filetuje się i kroi na niewielkie kawałki. Jedzenie gwamegi to cały rytuał: kawałki ryby podaje się w towarzystwie pokrojonych ostrych papryczek gochu, marchewki, ząbków czosnku i szalotki. Po zanurzeniu w paście gochujang, kawałek ryby wraz z pozostałymi dodatkami zawija się w świeże lub suszone wodorosty, surową kapustę pekińską albo liście sezamu i zjada jako wrap.
W Pohang gwamegi jest podawana nawet jako fast-food! |
Jak smakuje gwamegi? Praktycznie nie ma „rybnego” posmaku, a dzięki jedynie częściowemu odwodnieniu i dużej zawartości tłuszczu, nie jest sucha. Właśnie dzięki tym cechom gwamegi stała się ulubioną przekąską wszystkich Koreańczyków (w szczególności – konsumentów soju) i jednym z flagowych produktów z Pohang. Ponieważ zapakowana próżniowo lub zamrożona gwamegi może być przechowywana nawet przez kilka lat, jest obecnie dostępna w całej Korei przez okrągły rok. Ale najlepiej spróbować jej „na świeżo”, np. podczas odbywającego się rokrocznie Pohang Guryongpo Gwamegi Festival, organizowanego na przełomie listopada i grudnia w porcie Guryongpo w Pohang.
Czyta się wspaniale. Ale jak to smakuje?! Ha!
OdpowiedzUsuńCóż, Makłowiczem nie jestem - smaku nie opiszę... Trzeba spróbować!
OdpowiedzUsuń