Przejdź do głównej zawartości

Sezon na gwamegi czas zacząć!


Jest grudzień, a więc w Korei zaczął się sezon na gwamegi (과메기). Jako mieszkaniec Pohang nie mogę tego faktu przemilczeć, bo najlepsza gwamegi na Półwyspie Koreańskim pochodzi właśnie z naszego miasta! To właśnie tutaj – w prowincji Gyeongsang Północny – w czasach panowania dynastii Joseon, a być może jeszcze wcześniej, wymyślono metodę wytwarzania tego rybnego smakołyku.

Jedzenie gwamegi to prawdziwy rytuał...

Czym jest gwamegi? To nic innego jak częściowo wysuszona ryba z Morza Wschodniego, śledź lub sajra. Sposób suszenia jest unikalny, bo bezpośrednio po złowieniu ryba jest zamrażana w temperaturze -10°C, a następnie przetrzymywana na dworze, gdzie w ciągu dnia rozmarza, by ponownie zamarznąć w nocy. W ten sposób pozbywa się z niej ok. 60% wody, dzięki czemu ryba może być przechowywana przez dłuższy czas. Nazwa gwamegi pochodzi od koreańskiego słowa określającego sposób, w jaki tradycyjnie zawieszano rybę na czas suszenia – za oczodół (gwanmok). W dialekcie mieszkańców prowincji Gyeongsang Północny, mok (oko) od zarania dziejów wymawiano jako megi; potem wystarczyło już tylko „zjeść” literę „n” i powstała gwamegi.

Współczesny sposób wytwarzania gwamegi nie różni się znacznie od tradycyjnego. Źródło

Odłóżmy na bok rozważania lingwistyczne i skupmy się na kwestiach dużo istotniejszych! Po zakończeniu procesu suszenia, rybę filetuje się i kroi na niewielkie kawałki. Jedzenie gwamegi to cały rytuał: kawałki ryby podaje się w towarzystwie pokrojonych ostrych papryczek gochu, marchewki, ząbków czosnku i szalotki. Po zanurzeniu w paście gochujang, kawałek ryby wraz z pozostałymi dodatkami zawija się w świeże lub suszone wodorosty, surową kapustę pekińską albo liście sezamu i zjada jako wrap.

W Pohang gwamegi jest podawana nawet jako fast-food!

Jak smakuje gwamegi? Praktycznie nie ma „rybnego” posmaku, a dzięki jedynie częściowemu odwodnieniu i dużej zawartości tłuszczu, nie jest sucha. Właśnie dzięki tym cechom gwamegi stała się ulubioną przekąską wszystkich Koreańczyków (w szczególności – konsumentów soju) i jednym z flagowych produktów z Pohang. Ponieważ zapakowana próżniowo lub zamrożona gwamegi może być przechowywana nawet przez kilka lat, jest obecnie dostępna w całej Korei przez okrągły rok. Ale najlepiej spróbować jej „na świeżo”, np. podczas odbywającego się rokrocznie Pohang Guryongpo Gwamegi Festival, organizowanego na przełomie listopada i grudnia w porcie Guryongpo w Pohang.

Komentarze

  1. Czyta się wspaniale. Ale jak to smakuje?! Ha!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cóż, Makłowiczem nie jestem - smaku nie opiszę... Trzeba spróbować!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zakup mieszkania w Korei

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Korei Południowej rozwija się dynamicznie – żeby nie powiedzieć, że w zastraszającym tempie. Zakup mieszkania – szczególnie w Seulu – jest (póki co) dobrą inwestycją. Wiele osób kupuje mieszkania na wynajem w systemie wolse czy jeonse . Zdarzają się jednak i tacy, którzy „kupują” mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy – tylko po to, żeby sprzedać je z zyskiem w momencie, gdy będzie gotowe do zamieszkania. Słowo „kupują” znalazło się w cudzysłowie nieprzypadkowo – tego typu inwestycja wymaga bowiem wpłaty na konto wykonawcy jedynie 10% wartości mieszkania. Kolejne 50% wartości pożycza wykonawcy bank w formie nieoprocentowanej pożyczki, której gwarantem staje się kupujący. W momencie, kiedy mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, kupujący musi zapłacić wykonawcy pozostałe 40% wartości mieszkania oraz rozliczyć się z bankiem (albo zamienić nieoprocentowaną pożyczkę na oprocentowany kredyt). Nic więc dziwnego, że gdy budowa dobiega końca,

Chuseok – koreańskie Święto Dziękczynienia

Dzisiaj w Korei obchodzimy  Chuseok ( 추석 ), drugie obok Lunarnego Nowego Roku najważniejsze święto w koreańskim kalendarzu. O Lunarnym Nowym Roku, Seollal , już trochę pisałem – chociażby tutaj   czy   tutaj , ale ze wstydem przyznaję, że choć to już mój czwarty Chuseok w Korei, zbyt wiele o tym święcie na moim blogu nie wspominałem. Songpyeon - tradycyjne ciastka ryżowe przygotowywane w Chuseok . Źródło: iStock. Chuseok , przypada co roku w 15. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego , podczas pełni księżyca zwanej Księżycem Żniwiarzy. Data ta ma szczególne znaczenie nie tylko w Korei – w większości krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji obchodzone jest wówczas znane pod różnymi nazwami Święto Środka Jesieni. Koreański Chuseok , zwany też Hangaui ( 한가위 ), jest świętem dziękczynienia za obfite plony. W ten dzień Koreańczycy powracają do swoich rodzinnych miejscowości, by uczestniczyć w charye – uroczystości ku czci zmarłych przodków

Wynajem mieszkania w Korei

Dzień dobry z Pohang! Pod dwóch odwołanych z powodu ataku zimy lotach, wreszcie udało się nam dotrzeć na przeciwległy kraniec Półwyspu Koreańskiego. Zasadniczym celem naszej wizyty jest kupno mieszkania - zainspirowało mnie to do napisania nieco o rynku nieruchomości w Korei. Na początek, słów kilka na temat bardzo tu popularnego wynajmu mieszkań.