Początek roku to czas wieszania nowych kalendarzy – także w Korei. Ale choć od 1895 roku w Korei Południowej oficjalnie stosowany jest dobrze nam znany kalendarz gregoriański (słoneczny), wciąż ogromne znaczenie ma tu również tradycyjny kalendarz księżycowo-słoneczny. To według niego wyznaczane są daty najważniejszych koreańskich świąt, tj. Nowego Roku (Seollal) i Święta Dziękczynienia (Chuseok), a także m.in. optymalne terminy siewu, zbiorów, połowów ryb czy… przeprowadzek 😉
Kartka z koreańskiego kalendarza - na zielono miesiąc i dzień według kalendarza księżycowo-słonecznego. Źródło |
W kalendarzu księżycowo-słonecznym daty wyznaczane są w zależności od wysokości Słońca oraz faz Księżyca. W przypadku kalendarza koreańskiego, obserwacje astronomiczne prowadzone są dla 135. południka długości geograficznej wschodniej. Każdy rok składa się z 12 miesięcy księżycowych, liczonych od nowiu (dnia, w którym Księżyc jest całkowicie niewidoczny z Ziemi) do ostatniego dnia poprzedzającego kolejny nów. Długość jednego miesiąca księżycowego to 29 lub 30 dni. W rezultacie, obejmujący 12 takich miesięcy rok księżycowy trwa przez 354 dni i jest o 11 dni krótszy od 365-dniowego roku słonecznego. Aby zachować zgodność kalendarza księżycowo-słonecznego z kalendarzem słonecznym (a tym samym nie dopuścić do „przesuwania się” pór roku), co 2-3 lata w tym pierwszym pojawia się dodatkowy, trzynasty miesiąc, tzw. miesiąc przestępny. Na każde 19 lat przypada siedem miesięcy przestępnych; liczba ta jest różnicą w ilości miesięcy księżycowych (235) i słonecznych (228) w każdym 19-letnim cyklu (zwanym cyklem Metona - od nazwiska greckiego astronoma który jako pierwszy to zaobserwował). Miesiąc przestępny dodawany jest w 3., 6., 8., 11., 14., 17. i 19. roku cyklu Metona i ma w kalendarzu księżycowo-słonecznym ten sam numer co miesiąc go poprzedzający. Ostatnio miesiąc przestępny pojawił się w trwającym wciąż jeszcze Roku Koguta; „zdublowaniu” uległ wówczas 5. miesiąc kalendarza księżycowo-słonecznego. Wcześniej miesiące przestępne przypadały w latach 2009, 2012 i 2014. Według przesądów, w miesiącu przestępnym Ziemia pozbawiona jest opieki dobrych duchów – nie jest to więc dobry czas na zawieranie małżeństw, robienie interesów, itp.
Rozpoczynający się 16 lutego kolejny rok według kalendarza księżycowo-słonecznego będzie Rokiem Psa, o czym przypomina kartka wykonana przez jedną z naszych sąsiadek |
Pierwszy dzień Nowego Roku według kalendarza księżycowo-słonecznego to Seollal, przypadający w trakcie drugiego nowiu księżyca po przesileniu zimowym, Dongji. W 2018 roku Seollal przypada 16 lutego. To właśnie od tego dnia liczone będzie dwanaście kolejnych miesięcy Roku Psa.
Kalendarz księżycowo-słoneczny wyznacza daty najważniejszych koreańskich świąt, m.in.:
- Daeboreum, pierwszej pełni Księżyca – w 15. dniu 1. miesiąca (tj. 2 marca 2018)
- Seokgatansinil, urodzin Buddy - w 8. dniu 4. miesiąca (tj. 22 maja 2018)
- Chuseok, Święta Dziękczynienia - w 15. dniu 8. miesiąca (tj. 24 września 2018).
W kalendarzu księżycowo-słonecznym określono też szereg innych ważnych dat, np. trzech najgorętszych dni koreańskiego lata, tj. chobok, jungbok i malbok. Warto również pamiętać, że wielu Koreańczyków obchodzi swoje urodziny nie według kalendarza gregoriańskiego lecz według kalendarza księżycowo-słonecznego. Zatem osoba urodzona 5 września 1970 r. (w 5. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego), może w 2018 roku świętować swoje urodziny nie 5 lecz 14 września.
Brzmi skomplikowanie? Nie przejmujcie się – wielu młodszych Koreańczyków też ma problemy ze stosowaniem kalendarza księżycowo-słonecznego 😈 Aby ułatwić im życie, w koreańskich kalendarzach ściennych czy książkowych często funkcjonują obok siebie oba systemy dat. Pojawiły się też internetowe kalkulatory, dzięki którym można przeliczyć daty z kalendarza księżycowo-słonecznego na odpowiadające im w danym roku daty w kalendarzu gregoriańskim.
To co - jaki dzień i miesiąc mamy dzisiaj według koreańskiego kalendarza? 😎
07/12 = 21/11 dobrze?
OdpowiedzUsuńBrawo - z tym, że wczoraj był 7 stycznia, a nie 7 grudnia :) Chyba, że wpadłeś w pętlę czasu ;)
UsuńKurcze ale wtopa:)
UsuńKochani sprawą życia jest dla mnie rozmowa z kimkolwiek na temat ARC. Czy jest to możliwe dla zwyklego śmiertelnika z polski? Przydadzą się jakiekolwiek informacje. Pozdrawiam serdecznie, Aleksander.
OdpowiedzUsuńMail: Handyalex@hotmail.com
Żeby dostać ARC, trzeba uzyskać prawo stałego lub czasowego pobytu w Korei, czyli wizę. Więcej na ten temat tutaj: http://polakwseulu.blogspot.com/2017/01/korea-z-wiza-czy-bez.html
UsuńWarto wiedzieć
OdpowiedzUsuń