Przejdź do głównej zawartości

Sekrety koreańskiego kalendarza


Początek roku to czas wieszania nowych kalendarzy – także w Korei. Ale choć od 1895 roku w Korei Południowej oficjalnie stosowany jest dobrze nam znany kalendarz gregoriański (słoneczny), wciąż ogromne znaczenie ma tu również tradycyjny kalendarz księżycowo-słoneczny. To według niego wyznaczane są daty najważniejszych koreańskich świąt, tj. Nowego Roku (Seollal) i Święta Dziękczynienia (Chuseok), a także m.in. optymalne terminy siewu, zbiorów, połowów ryb czy… przeprowadzek 😉


Kartka z koreańskiego kalendarza - na zielono miesiąc i dzień
według kalendarza księżycowo-słonecznego. Źródło

W kalendarzu księżycowo-słonecznym daty wyznaczane są w zależności od wysokości Słońca oraz faz Księżyca. W przypadku kalendarza koreańskiego, obserwacje astronomiczne prowadzone są dla 135. południka długości geograficznej wschodniej. Każdy rok składa się z 12 miesięcy księżycowych, liczonych od nowiu (dnia, w którym Księżyc jest całkowicie niewidoczny z Ziemi) do ostatniego dnia poprzedzającego kolejny nów. Długość jednego miesiąca księżycowego to 29 lub 30 dni. W rezultacie, obejmujący 12 takich miesięcy rok księżycowy trwa przez 354 dni i jest o 11 dni krótszy od 365-dniowego roku słonecznego. Aby zachować zgodność kalendarza księżycowo-słonecznego z kalendarzem słonecznym (a tym samym nie dopuścić do „przesuwania się” pór roku), co 2-3 lata w tym pierwszym pojawia się dodatkowy, trzynasty miesiąc, tzw. miesiąc przestępny. Na każde 19 lat przypada siedem miesięcy przestępnych; liczba ta jest różnicą w ilości miesięcy księżycowych (235) i słonecznych (228) w każdym 19-letnim cyklu (zwanym cyklem Metona - od nazwiska greckiego astronoma który jako pierwszy to zaobserwował). Miesiąc przestępny dodawany jest w 3., 6., 8., 11., 14., 17. i 19. roku cyklu Metona i ma w kalendarzu księżycowo-słonecznym ten sam numer co miesiąc go poprzedzający. Ostatnio miesiąc przestępny pojawił się w trwającym wciąż jeszcze Roku Koguta; „zdublowaniu” uległ wówczas 5. miesiąc kalendarza księżycowo-słonecznego. Wcześniej miesiące przestępne przypadały w latach 2009, 2012 i 2014. Według przesądów, w miesiącu przestępnym Ziemia pozbawiona jest opieki dobrych duchów – nie jest to więc dobry czas na zawieranie małżeństw, robienie interesów, itp.


Rozpoczynający się 16 lutego kolejny rok według kalendarza księżycowo-słonecznego
będzie Rokiem Psa, o czym przypomina kartka wykonana przez jedną z naszych sąsiadek

Pierwszy dzień Nowego Roku według kalendarza księżycowo-słonecznego to Seollal, przypadający w trakcie drugiego nowiu księżyca po przesileniu zimowym, Dongji. W 2018 roku Seollal przypada 16 lutego. To właśnie od tego dnia liczone będzie dwanaście kolejnych miesięcy Roku Psa.

Kalendarz księżycowo-słoneczny wyznacza daty najważniejszych koreańskich świąt, m.in.:
     - Daeboreum, pierwszej pełni Księżyca – w 15. dniu 1. miesiąca (tj. 2 marca 2018)
     - Seokgatansinil, urodzin Buddy - w 8. dniu 4. miesiąca (tj. 22 maja 2018)
     - Chuseok, Święta Dziękczynienia - w 15. dniu 8. miesiąca (tj. 24 września 2018).

W kalendarzu księżycowo-słonecznym określono też szereg innych ważnych dat, np. trzech najgorętszych dni koreańskiego lata, tj. chobok, jungbok i malbok. Warto również pamiętać, że wielu Koreańczyków obchodzi swoje urodziny nie według kalendarza gregoriańskiego lecz według kalendarza księżycowo-słonecznego. Zatem osoba urodzona 5 września 1970 r. (w 5. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego), może w 2018 roku świętować swoje urodziny nie 5 lecz 14 września.

Brzmi skomplikowanie? Nie przejmujcie się – wielu młodszych Koreańczyków też ma problemy ze stosowaniem kalendarza księżycowo-słonecznego 😈 Aby ułatwić im życie, w koreańskich kalendarzach ściennych czy książkowych często funkcjonują obok siebie oba systemy dat. Pojawiły się też internetowe kalkulatory, dzięki którym można przeliczyć daty z kalendarza księżycowo-słonecznego na odpowiadające im w danym roku daty w kalendarzu gregoriańskim.

To co - jaki dzień i miesiąc mamy dzisiaj według koreańskiego kalendarza? 😎

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Brawo - z tym, że wczoraj był 7 stycznia, a nie 7 grudnia :) Chyba, że wpadłeś w pętlę czasu ;)

      Usuń
  2. Kochani sprawą życia jest dla mnie rozmowa z kimkolwiek na temat ARC. Czy jest to możliwe dla zwyklego śmiertelnika z polski? Przydadzą się jakiekolwiek informacje. Pozdrawiam serdecznie, Aleksander.

    Mail: Handyalex@hotmail.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żeby dostać ARC, trzeba uzyskać prawo stałego lub czasowego pobytu w Korei, czyli wizę. Więcej na ten temat tutaj: http://polakwseulu.blogspot.com/2017/01/korea-z-wiza-czy-bez.html

      Usuń
  3. Warto wiedzieć

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zakup mieszkania w Korei

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Korei Południowej rozwija się dynamicznie – żeby nie powiedzieć, że w zastraszającym tempie. Zakup mieszkania – szczególnie w Seulu – jest (póki co) dobrą inwestycją. Wiele osób kupuje mieszkania na wynajem w systemie wolse czy jeonse . Zdarzają się jednak i tacy, którzy „kupują” mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy – tylko po to, żeby sprzedać je z zyskiem w momencie, gdy będzie gotowe do zamieszkania. Słowo „kupują” znalazło się w cudzysłowie nieprzypadkowo – tego typu inwestycja wymaga bowiem wpłaty na konto wykonawcy jedynie 10% wartości mieszkania. Kolejne 50% wartości pożycza wykonawcy bank w formie nieoprocentowanej pożyczki, której gwarantem staje się kupujący. W momencie, kiedy mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, kupujący musi zapłacić wykonawcy pozostałe 40% wartości mieszkania oraz rozliczyć się z bankiem (albo zamienić nieoprocentowaną pożyczkę na oprocentowany kredyt). Nic więc dziwnego, że gdy budowa dobiega końca,

Chuseok – koreańskie Święto Dziękczynienia

Dzisiaj w Korei obchodzimy  Chuseok ( 추석 ), drugie obok Lunarnego Nowego Roku najważniejsze święto w koreańskim kalendarzu. O Lunarnym Nowym Roku, Seollal , już trochę pisałem – chociażby tutaj   czy   tutaj , ale ze wstydem przyznaję, że choć to już mój czwarty Chuseok w Korei, zbyt wiele o tym święcie na moim blogu nie wspominałem. Songpyeon - tradycyjne ciastka ryżowe przygotowywane w Chuseok . Źródło: iStock. Chuseok , przypada co roku w 15. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego , podczas pełni księżyca zwanej Księżycem Żniwiarzy. Data ta ma szczególne znaczenie nie tylko w Korei – w większości krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji obchodzone jest wówczas znane pod różnymi nazwami Święto Środka Jesieni. Koreański Chuseok , zwany też Hangaui ( 한가위 ), jest świętem dziękczynienia za obfite plony. W ten dzień Koreańczycy powracają do swoich rodzinnych miejscowości, by uczestniczyć w charye – uroczystości ku czci zmarłych przodków

Wynajem mieszkania w Korei

Dzień dobry z Pohang! Pod dwóch odwołanych z powodu ataku zimy lotach, wreszcie udało się nam dotrzeć na przeciwległy kraniec Półwyspu Koreańskiego. Zasadniczym celem naszej wizyty jest kupno mieszkania - zainspirowało mnie to do napisania nieco o rynku nieruchomości w Korei. Na początek, słów kilka na temat bardzo tu popularnego wynajmu mieszkań.