Jutro w Korei obchodzimy Lunarny Nowy Rok, Seollal. Czwartek to ostatni dzień Roku Koguta, a od piątku zaczynamy Rok Psa. Przed nieco ponad rokiem pisałem Wam o koreańskich noworocznych zwyczajach, a nie tak dawno wprowadziłem Was w tajniki kalendarza księżycowo-słonecznego, według którego wyznacza się datę Seollal i innych najważniejszych koreańskich świąt. Dziś czas na wyjaśnienie, skąd w koreańskim kalendarzu wzięły się zwierzęta 😉
Jutro rozpoczyna się Rok Psa... |
Koreański kalendarz wywodzi się z kalendarza chińskiego i to właśnie po nim odziedziczył podział na dwanaście jednostek. W kalendarzu chińskim są one określane mianem Dwunastu Ziemskich Gałęzi, a w kalendarzu koreańskim jako Sibijisin, co oznacza dosłownie Dwanaście Ziemskich Bóstw. Liczba dwanaście wywodzi się z obserwacji ruchu Jowisza – jeden cykl obiegu tej planety wokół Słońca wynosi bowiem w przybliżeniu 12 lat. Dwanaście Ziemskich Bóstw uosabiają zwierzęta chińskiego zodiaku – kolejno: szczur (w języku sinokoreańskim: ja), wół (chuk), tygrys (in), królik (myo), smok (jin), wąż (sa), koń (o), owca (mi), małpa (sin), kogut (yu), pies (sul) i świnia (hae). Porządek w którym je wymieniłem nie jest przypadkowy – zgodnie z chińską mitologią, właśnie w takiej kolejności zwierzęta te stawiły się przed obliczem Nefrytowego Cesarza, najwyższego bóstwa w chińskim panteonie.
Zwierzęta uosabiające Dwanaście Ziemskich Bóstw przypisano do kolejnych 12 lat koreańskiego kalendarza księżycowo-słonecznego. To właśnie dlatego występują w nim kolejno po sobie: Rok Szczura, Rok Wołu, Rok Tygrysa, Rok Królika, Rok Smoka, Rok Węża, Rok Konia, Rok Owcy, Rok Małpy, Rok Koguta, Rok Psa i Rok Świni.
Ale to jeszcze nie wszystko! Zarówno w kalendarzu chińskim jak i w wywodzącym się od niego kalendarzu koreańskim, oprócz Dwunastu Ziemskich Gałęzi występuje jeszcze pięć żywiołów: drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Jako, że każdy z nich może działać w dwóch przeciwstawnych wariantach – zgodnie z chińską filozofią yang i yin, tworzą one Dziesięć Niebiańskich Pni: drzewo w wariancie yang i yin (w języku sinokoreańskim: gab i eul), ogień w wariancie yang i yin (byeong i jeong), ziemię w wariancie yang i yin (mu i gi), metal w wariancie yang i yin (gyeong i sin) oraz wodę w wariancie yang i yin (im i gye).
Z nałożenia na siebie Dwunastu Ziemskich Gałęzi i Dziesięciu Niebiańskich Pni powstaje 60-letni cyklu roczny, rozpoczynający się Rokiem Szczura w żywiole drzewa w wariancie yang, a kończący się Rokiem Świni w żywiole wody w wariancie yin. Trwający aktualnie cykl 60-letni rozpoczął się 2 lutego 1984 r., a zakończy 29 stycznia 2044 r. Kończący się właśnie rok był Rokiem Koguta w żywiole ognia w wariancie yin. Jutro natomiast rozpocznie się Rok Psa w żywiole ziemi w wariancie yang. W języku koreańskim jego pełna nazwa to musulnyeon (mu = żywioł ziemi w wariancie yang, sul = pies, nyeon = rok).
Osobom urodzonym w kolejnych latach 60-letniego cyklu przypisuje się specyficzne cechy charakteru i tworzy się dla nich horoskopy. Ale uwaga – zanim sięgniecie po taki horoskop, upewnijcie się, kiedy w roku Waszego urodzenia przypadał Lunarny Nowy Rok! Może się bowiem zdarzyć, że osoby urodzone w styczniu czy lutym przyszły na świat jeszcze w „starym” roku kalendarza koreańskiego lub chińskiego i patronuje im zupełnie inne zwierzę niż dotychczas myślały 😆
Komentarze
Prześlij komentarz