Dzień dobry z Bangkoku! Po krótkich letnich wakacjach w środku zimy, czas na powrót do koreańskiej rzeczywistości i ciężkiej pracy. W ramach wprowadzania się w odpowiedni nastrój, dzisiaj opowiem Wam, jak otworzyć własną działalność gospodarczą w Korei Południowej.
W przypadku cudzoziemców posiadających status rezydenta, tj.
Alien Registration Card,
zarejestrowanie działalności gospodarczej w Korei Południowej nie jest aż tak
skomplikowane. Cały proces odbywa się online, przy czym rolę polskiego „jednego
okienka” przejmuje portal internetowy koreańskiego urzędu skarbowego. Do założenia
konta w tym serwisie niezbędny jest podpis elektroniczny. W Korei Południowej
rolę podpisu elektronicznego spełnia certyfikat cyfrowy utworzony na potrzeby
obsługi bankowości elektronicznej, dla wygody przechowywany na nośniku USB.
Dlatego, myśląc o rozpoczęciu działalności gospodarczej, trzeba najpierw
otworzyć osobiste (nie firmowe) konto bankowe z dostępem do płatności
elektronicznych. Kiedyś napiszę więcej na ten temat, bo koreańska bankowość
jest w porównaniu do polskiej dość skomplikowana; poza tym, interpretacja
przepisów dotyczących otwierania rachunków bankowych przez cudzoziemców nie
jest spójna i zależy w dużej mierze od banku. Tak czy inaczej, do
zarejestrowania działalności gospodarczej podpis elektroniczny jest niezbędny. Konieczne
jest też posiadanie własnego numeru telefonu komórkowego; nie musi to być numer
na abonament – ważne natomiast, by był zarejestrowany na nasze nazwisko. Przy
zakładaniu konta podatkowego zostaniemy również poproszeni o podanie numeru Alien Registration Card – w ten sposób
system weryfikuje, czy faktycznie posiadamy status rezydenta i „zaciągnie”
nasze podstawowe dane osobowe.
Do rejestracji działalności gospodarczej w Korei Południowej niezbędne jest określenie jej fizycznego adresu. Inaczej niż w Polsce, jako adresu firmy nie można podać miejsca zamieszkania – chyba, że w kontrakcie z osobą, od której wynajmujemy mieszkanie znajduje się zapis, że lokal może być wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej. Jednak mało prawdopodobne, by wynajmujący się na taki zapis zgodził, gdyż pociąga to za sobą konieczność płacenia wyższych podatków 😳 Dlatego, zanim przystąpimy do rejestracji firmy, musimy dysponować jej siedzibą. W przypadku freelancerów, może to być biuro wirtualne – pod warunkiem, że w kontrakcie z wynajmującym zostanie określony jego metraż – sam adres nie wystarcza. W związku z powyższym, w Seulu i innych większych miastach jak grzyby po deszczu wyrastają firmy oferujące wynajem biur wirtualnych. Wybierając dostawcę tego typu usług, warto zadbać, by fizyczne biuro znajdowało się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania; od czasu do czasu będziemy musieli wybrać się do naszej „siedziby” po odbiór papierowej korespondencji (chyba, że zapłacimy dodatkowo za jej przesłanie) lub na spotkanie z klientem – po co więc tracić czas na dojazdy? Sprawdźmy też, co oprócz fizycznego adresu oferuje nam firma wynajmująca biuro wirtualne. Firma, którą wybrałem – choć jej usługi są nieco droższe od tych oferowanych przez konkurentów – oprócz biura wirtualnego zapewnia w cenie najmu 15 godzin dostępu do nowoczesnej przestrzeni co-workingowej oraz możliwość korzystania z w pełni wyposażonej sali konferencyjnej przez 8 godzin miesięcznie. Ponadto nazwa mojej firmy znajduje się na tablicy informacyjnej przy wejściu do kompleksu biurowego, a o nadejściu korespondencji papierowej jestem informowany za pośrednictwem wiadomości tekstowej.
Minimalny okres, na jaki zawiera się umowę najmu biura wirtualnego to trzy miesiące; płatność za ten okres należy uiścić z góry. Za kolejne miesiące najmu można już płacić na bieżąco. Oczywiście, im dłuższy okres, na jaki została zawarta umowa i im wyższa przedpłata, tym niższa stawka miesięczna za wynajem biura. Warto negocjować 😁 W Seulu, stawki za wynajem biura wirtualnego wahają się od około 100 000 do 200 000 KRW miesięcznie (w tym 10% VAT). Wynajmujący zażąda też od nas depozytu – przynajmniej miesięcznego, choć nierzadko nawet za okres trzech miesięcy. Należy pamiętać, że o ile opłatę za wynajem można zazwyczaj uiścić kartą, o tyle depozyt jest zawsze wymagany w gotówce. Po podpisaniu umowy i uiszczeniu stosowanych opłat, otrzymujemy kontrakt – podany jest w nim dokładny adres oraz metraż siedziby naszej przyszłej firmy – w przypadku mojego biura wynosi on całe 4,76 m2 😎
Moje biuro mieści się na 15. piętrze tego wysokiego budynku pośrodku zdjęcia 😝 Odliczając piętra pamiętajcie, że w Korei parter to… pierwsze piętro |
Posiadając konto w portalu urzędu skarbowego oraz wszystkie niezbędne dokumenty, możemy przystąpić do rejestracji działalności gospodarczej. Po zalogowaniu się do portalu, uzupełniamy dane rejestrowanej przez nas firmy, w tym jej nazwę i informację o ewentualnych wspólnikach, a także wybieramy z menu główną dziedzinę planowanej przez nas działalności. Następnie musimy podać adres siedziby firmy i załadować do systemu skan umowy najmu. Uwaga: Pod jednym adresem może mieścić się tylko jedna firma, więc zapomnijcie o zrzutce kilku przedsiębiorczych przedsiębiorców na jedno biuro 😈 - zostanie to błyskawicznie wykryte przez system i z rejestracji nici 😬 W oparciu o adres siedziby, system przypisze firmę do właściwego miejscowo urzędu dzielnicy. Teraz wystarczy zatwierdzić rejestrację podpisem elektronicznym i czekać na potwierdzenie z urzędu. Proste? Teoretycznie, tak – pod warunkiem, że znamy koreański 😜 Na szczęście, jak zwykle mogłem liczyć na pomoc Mojej Cudownej Żony 😍 Oto jak wyglądała procedura rejestracji mojej koreańskiej firmy. W poniedziałek po lunchu podpisaliśmy umowę na wynajem biura wirtualnego. Tego samego dnia przed obiadem założyliśmy konto w portalu urzędu skarbowego i wypełniliśmy dokumenty rejestracyjne online. We wtorek po lunchu dostałem SMS z urzędu dzielnicy, że moja działalność została zarejestrowana. Tego samego dnia po obiedzie zalogowaliśmy się ponownie do mojego konta podatkowego i wydrukowaliśmy certyfikat potwierdzający rejestrację firmy wraz z odpowiednikiem koreańskiego NIP-u. Mając ten dokument, mogliśmy w środę po śniadaniu otworzyć firmowe konto bankowe. Pytanie: Ile posiłków zjedliśmy w trakcie rejestracji firmy?
W czasie rejestracji firmy, przedsiębiorca powinien coś przekąsić… |
Wzorem polskiego „jednego okienka”, po zakończeniu rejestracji firmy jej dane są automatycznie przekazywane z portalu urzędu skarbowego do systemu ubezpieczeń społecznych. Co więcej, portal jest JEDYNYM narzędziem do wystawiania faktur przychodowych – w związku z tym, są one automatycznie rejestrowane przez urząd skarbowy, a rola księgowego sprowadza się jedynie do rozliczania faktur kosztowych i zastanawiania się, jak obniżyć VAT i podatek dochodowy 😏 Ale to już temat na zupełnie inną historię…
Właśnie tych informacji szukałam. Dziękuję. Szkoda, że nie znalazłam Twojego bloga wcześniej- mniej bym się stresowała dzisiejszym dniem. Właśnie dziś byłam wyrobić koreańskie prawko. Ja czekałam TYDZIEŃ na dokument z polskiej ambasady. Czekam na kolejne ciekawostki. Pozdrawiam. J
OdpowiedzUsuńSuper, a czy moglbys napisac, jak zalozyc konto w banku na osobe fizyczna? Trzeba byc rezydentem? Jestem na razie kompletnie zielona w tym temacie :) Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz. Pozdrawiam, Natalia
OdpowiedzUsuńDo założenia konta w banku niezbędna jest wiza, Alien Registration Card oraz zameldowanie w Korei. Ale to jeszcze nie wszystko - wiele banków, szczególnie mniejszych, wymaga co najmniej 6-miesięcznej rezydencji. Zbieram się do napisania o koreańskich bankach, ale to rozległy temat, a sposób interpretacji wielu przepisów zależy nawet nie od instutucji, lecz od pracownika, na którego trafimy!
UsuńDziękuję za artykuł.
OdpowiedzUsuńZastanawiałem się nad otworzeniem firmy (handlowej) operującej między Polską a Koreą i poszukuje wszystkich informacji, jakie mogę znaleźć na ten temat. A najlepiej kogoś, kto już był/jest w Korei i ma jakieś podobne doświadczenia.
Gdyby interesowała Cię rozmowa na ten temat, to proszę o kontakt.
Pozdrawiam,
Piotr
W handlu zupełnie nie mam doświadczenia :( Ale może spróbuj zadać to pytanie na Facebooku, w grupie "Polacy w Korei". Pozdrawiam!
UsuńDziękuje!
UsuńWitam Ja też bym chciał się dowiedzieć czy jest możliwości założenie konta w banku w Korei dla osoby fizycznej. W który banku byłoby najlepiej, jakie formalności należy spełnić i tak dalej.
OdpowiedzUsuńNa temat zakładania konta w koreańskim banku pisałem ostatnio tutaj: http://polakwseulu.blogspot.com/2018/01/konto-bankowe-w-korei.html
UsuńWitam czy byłaby możliwość kontaktu z Panem prywatnie. Chciałbym porozmawiać szczegółowo o założeniu firmy. Mogę zadzwonić lub napisać maila. Oczywiście jeśli się dogadamy odwdzięczę się tz. Zapłacę za poradę.
OdpowiedzUsuńNie udzielam prywatnych porad. Chętnie odpowiem natomiast na blogu na pytania zadawane w komentarzach.
UsuńChciałbym założyć firmę w Korei czy są jakieś biura które pomagają w tym procesie. Nie znam ani słowa po koreańsku dlatego pytałem czy jest możliwość kontaktu z Panem prywatnie. Ale może są jakieś firmy które w tym pomagają.
OdpowiedzUsuńNigdy nie słyszałem o takich biurach. Załatwienie czegokolwiek w Korei bez znajomości języka koreańskiego graniczy z cudem.
UsuńŻeby założyć firmę w Korei musi być Pan albo rezydentem koreańskim (mieć prawo pobytu na terenie Republiki Korei lub obywatelstwo), albo tzw. wizę inwestorską. W kwestii wizy najlepiej zadzwonić do ambasady koreańskiej w Warszawie.
OdpowiedzUsuńDziękuję. A może są takie biura gdzie można po przylocie wynająć tłumacza. Bardzo mi na tym zależy. I czy duży problem jest z załatwianiem prawa pobytu. Pewnie wiąże się to z zameldowaniem a więc czy są miejsca gdzie się można zameldować tak jak wynająć kawałek biura.
OdpowiedzUsuńPo pierwsze musi Pan mieć wizę, inną niż turystyczna. O aktualnie obowiązujących rodzajach wiz oraz wymogach które trzeba spełnić najlepiej poinformuje Pana koreańska ambasada. Tłumacza pewnie Pan wynajmie, ale ja osobiście z takich usług nie korzystałem, więc głowy nie dam...
OdpowiedzUsuńTo na koniec jeśli nie Pan to może zna Pan kogoś kto by to pomógł ogarnąć. Dziękuję za informację.
OdpowiedzUsuńProponuję zapytać na grupie „Polacy w Korei” na Facebooku.
OdpowiedzUsuń