Przejdź do głównej zawartości

Taegeukgi

Wczorajsze święto, Samiljeol, to jeden z tych dni, kiedy w Korei wywiesza się flagi narodowe. W związku z tym dzisiaj kilka słów o koreańskiej fladze, czyli Taegeukgi (태극기).


Koreańska flaga narodowa, Taegeukgi. Źródło

Czy wiecie, że w drugiej połowie XIX wieku Korea wciąż nie miała swoich narodowych barw? Co więcej, nie do końca uświadamiano sobie, że mogą być one do czegoś potrzebne! Otrzeźwienie przyszło w 1876 r., przy okazji podpisania traktatu z Japonią, kiedy to przedstawiciel Kraju Kwitnącej Wiśni pojawił się z narodową flagą, a reprezentant koreańskiej dynastii Joseon z… niczym 😝 Ostatecznie, projekt narodowej flagi został zatwierdzony dopiero 27 stycznia 1883 r. Niestety, Koreańczycy nie cieszyli się swoją flagą zbyt długo, gdyż w 1910 r. rozpoczęła się trwająca przez 35 lat okupacja japońska. Taegeukgi wróciła na należne jej miejsce dopiero 15 października 1949 r., kiedy to została uznana za oficjalne barwy położonej na południe od 38. równoleżnika Republiki Korei. Choć współczesna Taegeukgi niewiele różni się od swojego pierwowzoru z 1893 r., to jej dokładne proporcje zostały skodyfikowane dopiero w 1984 r., a kolory - w 1997 r.

Co symbolizuje Taegeukgi? Biały kolor to w koreańskiej kulturze symbol niewinności i pokoju. Taegeuk (태극), dwukolorowy okrąg w centrum flagi, to zgodnie z filozofią um-yang (koreańskim odpowiednikiem chińskiej koncepcji yin-yang) wyobrażenie równoważących się sił wszechświata. W narożnikach flagi znajdują się cztery trygramy: geon (건, u góry po lewej), ri (리, u dołu po lewej), gam (감, u góry po prawej) i gon (곤, u dołu po prawej), również wywodzące się z filozofii chińskiej i oznaczające odpowiednio niebo, ogień, wodę i ziemię.

W Korei, podobnie jak w Polsce, flagi wywiesza się w święta państwowe: 1 marca – w Samiljeol, 6 czerwca – w Dniu Pamięci Narodowej, 17 lipca – w Dniu Konstytucji, 15 sierpnia – w Dniu Wyzwolenia, 1 października – w święto koreańskiej armii, 3 października – w Gaecheonjeol, oraz 9 października – w Hangullal. W Dniu Pamięci, a także w przypadku ogłoszenia żałoby narodowej, Taegeukgi powinna być opuszczona do połowy masztu (bądź drzewca). Choć osoby prywatne nie mają obowiązku wywieszania flag, są do tego na różne sposoby zachęcane. Na przykład my, wprowadzając się rok temu do nowego mieszkania, dostaliśmy w prezencie od firmy deweloperskiej Taegeukgi wraz z instrukcją kiedy i jak ją wywieszać 😀 Zgodnie z koreańskim prawem, flagę narodową można rówież wywieszać w każdy inny dzień niebędący świętem, pod warunkiem że będzie się jej używało z należnym szacunkiem. W związku z tym, Taegeukgi nie powinna wisieć po zmroku (chyba, że jest oświetlona), gdy pada deszcz bądź śnieg, mocno wieje, itp.


Flaga Zjednoczenia, w wersji bez Ulleungdo i Dokdo. Źródło

Na koniec kilka słów o Fladze Zjednoczenia, używanej przez reprezentacje obu Korei podczas niektórych imprez sportowych. Po raz pierwszy użyta w 1991 r. podczas Mistrzostw Świata w Tenisie Stołowym w japońskim mieście Chiba, Flaga Zjednoczenia była potem wykorzystywana podczas kilku dużych imprez sportowych, w tym na ceremoniach otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Sydney i Atenach oraz zimowych olimpiad w Turynie i Pyeongchang. Na białym tle, widoczny jest niebieski zarys Półwyspu Koreańskiego wraz z położoną na południe odeń wyspą Jeju. W przeszłości, przy kilku okazjach na Fladze Zjednoczenia znalazły się również zarysy położonej na Morzu Wschodnim wyspy Ulleungdo oraz sąsiadujących z nią maleńkich skalistych wysepek Dokdo. Zrezygnowano jednak z tego podczas olimpiady w Pyeongchang, gdyż Dokdo to terytorium sporne, do którego rości sobie prawa również Japonia. Nazwa zobowiązuje – Flaga Zjednoczenia, jeśli de facto nie łączy, to przynajmniej nie powinna dzielić!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zakup mieszkania w Korei

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Korei Południowej rozwija się dynamicznie – żeby nie powiedzieć, że w zastraszającym tempie. Zakup mieszkania – szczególnie w Seulu – jest (póki co) dobrą inwestycją. Wiele osób kupuje mieszkania na wynajem w systemie wolse czy jeonse . Zdarzają się jednak i tacy, którzy „kupują” mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy – tylko po to, żeby sprzedać je z zyskiem w momencie, gdy będzie gotowe do zamieszkania. Słowo „kupują” znalazło się w cudzysłowie nieprzypadkowo – tego typu inwestycja wymaga bowiem wpłaty na konto wykonawcy jedynie 10% wartości mieszkania. Kolejne 50% wartości pożycza wykonawcy bank w formie nieoprocentowanej pożyczki, której gwarantem staje się kupujący. W momencie, kiedy mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, kupujący musi zapłacić wykonawcy pozostałe 40% wartości mieszkania oraz rozliczyć się z bankiem (albo zamienić nieoprocentowaną pożyczkę na oprocentowany kredyt). Nic więc dziwnego, że gdy budowa dobiega końca,

Chuseok – koreańskie Święto Dziękczynienia

Dzisiaj w Korei obchodzimy  Chuseok ( 추석 ), drugie obok Lunarnego Nowego Roku najważniejsze święto w koreańskim kalendarzu. O Lunarnym Nowym Roku, Seollal , już trochę pisałem – chociażby tutaj   czy   tutaj , ale ze wstydem przyznaję, że choć to już mój czwarty Chuseok w Korei, zbyt wiele o tym święcie na moim blogu nie wspominałem. Songpyeon - tradycyjne ciastka ryżowe przygotowywane w Chuseok . Źródło: iStock. Chuseok , przypada co roku w 15. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego , podczas pełni księżyca zwanej Księżycem Żniwiarzy. Data ta ma szczególne znaczenie nie tylko w Korei – w większości krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji obchodzone jest wówczas znane pod różnymi nazwami Święto Środka Jesieni. Koreański Chuseok , zwany też Hangaui ( 한가위 ), jest świętem dziękczynienia za obfite plony. W ten dzień Koreańczycy powracają do swoich rodzinnych miejscowości, by uczestniczyć w charye – uroczystości ku czci zmarłych przodków

Wynajem mieszkania w Korei

Dzień dobry z Pohang! Pod dwóch odwołanych z powodu ataku zimy lotach, wreszcie udało się nam dotrzeć na przeciwległy kraniec Półwyspu Koreańskiego. Zasadniczym celem naszej wizyty jest kupno mieszkania - zainspirowało mnie to do napisania nieco o rynku nieruchomości w Korei. Na początek, słów kilka na temat bardzo tu popularnego wynajmu mieszkań.