Przejdź do głównej zawartości

Święta z koreańskiej perspektywy

Jak zapewne się domyślacie, Boże Narodzenie w Korei Południowej to głównie wydarzenie o charakterze komercyjnym, a nie religijnym. Już w drugiej połowie października 😲 domy towarowe w Seulu i innych większych miastach rozpoczęły wyścig o miano najpiękniej udekorowanego, posiadającego najwyższą choinkę, itp. Efekty widać na zdjęciach poniżej.

Tak wygląda w tym roku seulski dom towarowy Shinsegae... Źródło
... by za chwilę wyglądać tak... Źródło
25 grudnia jest w Korei dniem ustawowo wolnym od pracy. Jednak w przeciwieństwie do Polski, ulice koreańskich miast w tym dniu się nie wyludniają; wręcz przeciwnie – są zatłoczone i zakorkowane bardziej niż zazwyczaj. Domy towarowe będą pracowały jutro dłużej niż zwykle, często do 22:00 – wszak trzeba odzyskać pieniądze zainwestowane w świąteczne dekoracje. W większości restauracji, bez wcześniejszej rezerwacji, znalezienie wolnego stolika będzie graniczyło z cudem - Koreańczycy wykorzystują bowiem dzień wolny od pracy jako okazję do rodzinnych spotkań. Jak ciepłe bułeczki rozchodzą się też hotelowe pakiety świąteczne, oprócz wyżywienia obejmujące również zakwaterowanie. Coś dla ciała, ale też coś dla ducha - gdyby 25 grudnia którekolwiek z dużych sieciowych kin było nieczynne, prawdopodobnie równałoby się to ogłoszeniu przez nie upadłości! To samo dotyczy teatrów, opery i innych przybytków kultury.

A tak jest we wnętrzu centrum Strafield Coex... Źródło
A jednak ja wolę te koreańskie „święta bez świąt” od polskich. Z tego prostego powodu, że wszystkie powyższe aktywności nie są obowiązkowe, ani usankcjonowane żadną „tradycją”. Dlatego dzisiaj wybraliśmy się na długi spacer brzegiem morza, a kiedy zgłodnieliśmy, wstąpiliśmy do moich teściów na zupełnie nieplanowaną, spontaniczną i w żadnym razie niewystawną kolację – dokładnie taką, jaką jemy wspólnie każdego innego dnia w ciągu roku, kiedy przyjdzie nam ochota, żeby się spotkać. I uwierzcie mi – na koniec takiego dnia mam w sobie dużo więcej pozytywnych emocji niż po jakiejkolwiek „rodzinnej” Wigilii w towarzystwie osób, które przez cały rok nie zainteresowały się nawet, czy jeszcze żyję…

Dlatego na koniec tego wpisu nie będę Wam życzył „Wesołych Świąt” – zamiast tego, życzę Wam, by wesoły był każdy kolejny dzień – czy to zwykły czy „świąteczny”, a przede wszystkim – byście czuli się dobrze w swoim własnym towarzystwie oraz wśród ludzi którzy Was otaczają!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zakup mieszkania w Korei

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Korei Południowej rozwija się dynamicznie – żeby nie powiedzieć, że w zastraszającym tempie. Zakup mieszkania – szczególnie w Seulu – jest (póki co) dobrą inwestycją. Wiele osób kupuje mieszkania na wynajem w systemie wolse czy jeonse . Zdarzają się jednak i tacy, którzy „kupują” mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy – tylko po to, żeby sprzedać je z zyskiem w momencie, gdy będzie gotowe do zamieszkania. Słowo „kupują” znalazło się w cudzysłowie nieprzypadkowo – tego typu inwestycja wymaga bowiem wpłaty na konto wykonawcy jedynie 10% wartości mieszkania. Kolejne 50% wartości pożycza wykonawcy bank w formie nieoprocentowanej pożyczki, której gwarantem staje się kupujący. W momencie, kiedy mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, kupujący musi zapłacić wykonawcy pozostałe 40% wartości mieszkania oraz rozliczyć się z bankiem (albo zamienić nieoprocentowaną pożyczkę na oprocentowany kredyt). Nic więc dziwnego, że gdy budowa dobiega końca,

Chuseok – koreańskie Święto Dziękczynienia

Dzisiaj w Korei obchodzimy  Chuseok ( 추석 ), drugie obok Lunarnego Nowego Roku najważniejsze święto w koreańskim kalendarzu. O Lunarnym Nowym Roku, Seollal , już trochę pisałem – chociażby tutaj   czy   tutaj , ale ze wstydem przyznaję, że choć to już mój czwarty Chuseok w Korei, zbyt wiele o tym święcie na moim blogu nie wspominałem. Songpyeon - tradycyjne ciastka ryżowe przygotowywane w Chuseok . Źródło: iStock. Chuseok , przypada co roku w 15. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego , podczas pełni księżyca zwanej Księżycem Żniwiarzy. Data ta ma szczególne znaczenie nie tylko w Korei – w większości krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji obchodzone jest wówczas znane pod różnymi nazwami Święto Środka Jesieni. Koreański Chuseok , zwany też Hangaui ( 한가위 ), jest świętem dziękczynienia za obfite plony. W ten dzień Koreańczycy powracają do swoich rodzinnych miejscowości, by uczestniczyć w charye – uroczystości ku czci zmarłych przodków

Wynajem mieszkania w Korei

Dzień dobry z Pohang! Pod dwóch odwołanych z powodu ataku zimy lotach, wreszcie udało się nam dotrzeć na przeciwległy kraniec Półwyspu Koreańskiego. Zasadniczym celem naszej wizyty jest kupno mieszkania - zainspirowało mnie to do napisania nieco o rynku nieruchomości w Korei. Na początek, słów kilka na temat bardzo tu popularnego wynajmu mieszkań.