Przejdź do głównej zawartości

Samiljeol


Wczoraj w Korei obchodziliśmy Samiljeol (삼일절) – rocznicę krwawo stłumionego zrywu niepodległościowego przeciwko okupacji japońskiej, który miał miejsce w Seulu w dniu 1 marca 1919 r. Pora więc na krótką lekcję koreańskiej historii.

Obchody 35. rocznicy Zrywu Niepodległościowego 1 Marca 1919 r. Źródło

Koniec XIX wieku to w Azji Południowo-Wschodniej czas narastającego konfliktu o wpływy pomiędzy Japonią, Chinami i… Rosją. Jedną z jego ofiar stało się coraz bardziej niestabilne ekonomicznie i nękane powstaniami chłopskimi królestwo koreańskie. W 1876 roku, Japończycy wymusili na Koreańczykach otwarcie trzech portów morskich (Busan, Incheon i Wonsan) na zasadzie eksterytorialności. Kolejnym kamieniem milowym na drodze do uzależnienia Korei od Japonii stał się rok 1897, kiedy to Gojong, dwudziesty szósty król z dynastii Joseon, proklamował Cesarstwo Koreańskie. Paradoksalnie, zmiana statusu z królestwa na cesarstwo nie wzmocniła państwa koreańskiego, a jedynie „przesunęła” je spod wpływów chińskich pod japońskie. Podczas rozpoczętej w lutym 1904 r. wojny z Rosją, Japonia wykorzystywała Półwysep Koreański jako swój militarny przyczółek, a po zwycięstwie we wrześniu 1905 r., na mocy traktatu zawartego z Cesarstwem Koreańskim, objęła je swoim protektoratem, tym samym pozbawiając naród koreański suwerenności. Na nic zdały się wysiłki dyplomatyczne cesarza Gojonga, który w 1907 r. wysłał swych przedstawicieli na konferencję pokojową w Hadze. W lipcu tego samego roku zawarty został kolejny japońsko-koreański traktat, na mocy którego Gojonga zmuszono do abdykacji, a w sierpniu 1910 r. nastąpiła formalna aneksja Cesarstwa Koreańskiego przez Japonię. W ten sposób rozpoczęła się trwająca przez 35 lat japońska okupacja Półwyspu Koreańskiego, która zapisała się krwawymi zgłoskami w historii Korei.

Od lewej odpowiednio pierwszy i drugi (ostatni) władca
Cesarstwa Koreańskiego: Gojong i jego syn, Sunjong. Źródło

Choć wszelkie próby oporu były krwawo tłumione przez japońskich okupantów, Koreańczycy wciąż podejmowali działania na rzecz odzyskania suwerenności i czynnie przeciwstawiali się japonizacji swojej ojczyzny. Tajemnicza śmierć przetrzymywanego w areszcie domowym pałacowym byłego cesarza Gojonga, który prawdopodobnie został otruty w styczniu 1919 r., oraz echa rozpoczynającej się w tym samym czasie konferencji pokojowej w Wersalu, zmobilizowały 33 koreańskich aktywistów do utworzenia ruchu Samil, czyli dosłownie ruchu trzy-jeden (trójka i jedynka to w języku sinokoreańskim odpowiednio sam i il) albo ruchu 1 Marca (w Korei datę zapisuje się podając najpierw miesiąc, a potem dzień). To właśnie 1 marca 1919 r., grupa aktywistów z ruchu Samil ogłosiła w seulskiej restauracji Taehwagwan Koreańską Deklarację Niepodległości. Tłumy mieszkańców Seulu oraz innych koreańskich miast wyszły na ulice, by wyrazić swoje poparcie dla Deklaracji Niepodległości. Szacuje się, że w odbywających się przez ponad miesiąc około 1500 pokojowych manifestacjach wzięły łącznie udział 2 miliony Koreańczyków. Niestety, po początkowym zaskoczeniu, koreański ruch niepodległościowy został krwawo stłumiony przez japońskich okupantów. Ponad 7,5 tysiąca demonstrantów zostało zabitych, drugie tyle odniosło rany, a co najmniej 46 tysięcy osób aresztowano i osadzono w więzieniach. Część z nich brutalnie torturowano i skazano na śmierć; innych zesłano do Chin i Mandżurii. Jednak, choć krwawo stłumiony, Zryw Niepodległościowy 1 Marca 1919 r. umocnił koreańskie dążenia do wolności. Jeszcze w kwietniu 1919 r. w Szanghaju zawiązał się Koreański Rząd Tymczasowy, który koordynował zbrojny opór przeciwko japońskim okupantom, w 1941 r. doprowadzając do zjednoczenia koreańskich oddziałów partyzanckich działających w Północnej Korei, Mandżurii i Chinach pod egidą Koreańskiej Armii Wyzwoleńczej. Japońska okupacja Półwyspu Koreańskiego zakończyła się ostatecznie wraz z poddaniem się Japonii w dniu 15 sierpnia 1945 r.

Wczoraj w całej Korei wspominano bojowników o niepodległość. Źródło

Począwszy od 1949 r., rocznica Zrywu Niepodległościowego 1 Marca 1919 r. jest w Korei Południowej świętem państwowym. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, w którym wspomina się bohaterów walk o niepodległość kraju. Wczoraj w samo południe uczczono ich pamięć 33 uderzeniami w historyczny dzwon Bosingak - ­ten sam, który obwieszcza całej Korei początek Nowego Roku. W uroczystości brali między innymi potomkowie założycieli ruchu Samil. W tym roku obchody rocznicy Zrywu Niepodległościowego 1 Marca 1919 r. były również dla mieszkańców Korei kolejną okazją do zamanifestowania poparcia dla impeachmentu skompromitowanej prezydent Park Geun-Hye; ostateczna decyzja o jej odsunięciu od władzy zostanie podjęta przez Trybunał Konstytucyjny już niebawem – najprawdopodobniej 13 marca. Na obchody 98. rocznicy Zrywu Niepodległościowego cieniem kładzie się również ostatni konflikt z Japonią o sposób upamiętnienia koreańskich niewolnic seksualnych z czasów okupacji japońskiej 1910-1945. O okrucieństwie japońskich okupantów przypominało w tym roku szereg inscenizacji, jak chociażby ta:



Czy po przeczytaniu tego wpisu, podobnie jak ja dostrzegacie pewne analogie z historią Polski?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zakup mieszkania w Korei

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Korei Południowej rozwija się dynamicznie – żeby nie powiedzieć, że w zastraszającym tempie. Zakup mieszkania – szczególnie w Seulu – jest (póki co) dobrą inwestycją. Wiele osób kupuje mieszkania na wynajem w systemie wolse czy jeonse . Zdarzają się jednak i tacy, którzy „kupują” mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy – tylko po to, żeby sprzedać je z zyskiem w momencie, gdy będzie gotowe do zamieszkania. Słowo „kupują” znalazło się w cudzysłowie nieprzypadkowo – tego typu inwestycja wymaga bowiem wpłaty na konto wykonawcy jedynie 10% wartości mieszkania. Kolejne 50% wartości pożycza wykonawcy bank w formie nieoprocentowanej pożyczki, której gwarantem staje się kupujący. W momencie, kiedy mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, kupujący musi zapłacić wykonawcy pozostałe 40% wartości mieszkania oraz rozliczyć się z bankiem (albo zamienić nieoprocentowaną pożyczkę na oprocentowany kredyt). Nic więc dziwnego, że gdy budowa dobiega końca,

Chuseok – koreańskie Święto Dziękczynienia

Dzisiaj w Korei obchodzimy  Chuseok ( 추석 ), drugie obok Lunarnego Nowego Roku najważniejsze święto w koreańskim kalendarzu. O Lunarnym Nowym Roku, Seollal , już trochę pisałem – chociażby tutaj   czy   tutaj , ale ze wstydem przyznaję, że choć to już mój czwarty Chuseok w Korei, zbyt wiele o tym święcie na moim blogu nie wspominałem. Songpyeon - tradycyjne ciastka ryżowe przygotowywane w Chuseok . Źródło: iStock. Chuseok , przypada co roku w 15. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego , podczas pełni księżyca zwanej Księżycem Żniwiarzy. Data ta ma szczególne znaczenie nie tylko w Korei – w większości krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji obchodzone jest wówczas znane pod różnymi nazwami Święto Środka Jesieni. Koreański Chuseok , zwany też Hangaui ( 한가위 ), jest świętem dziękczynienia za obfite plony. W ten dzień Koreańczycy powracają do swoich rodzinnych miejscowości, by uczestniczyć w charye – uroczystości ku czci zmarłych przodków

Wynajem mieszkania w Korei

Dzień dobry z Pohang! Pod dwóch odwołanych z powodu ataku zimy lotach, wreszcie udało się nam dotrzeć na przeciwległy kraniec Półwyspu Koreańskiego. Zasadniczym celem naszej wizyty jest kupno mieszkania - zainspirowało mnie to do napisania nieco o rynku nieruchomości w Korei. Na początek, słów kilka na temat bardzo tu popularnego wynajmu mieszkań.