Przejdź do głównej zawartości

Ludzie listy piszą… z Polski do Korei

Tym razem nie będzie o Korei, lecz o… poczcie – głównie polskiej. W dobie korespondencji elektronicznej coraz rzadziej korzystamy z usług tradycyjnej poczty, ale czasem – chcąc nie chcąc – musimy tą drogą coś wysłać. O ile w Polsce czy na terytorium Unii Europejskiej procedury pocztowe są w miarę wystandaryzowane a czas oczekiwania na przesyłkę z grubsza możliwy do oszacowania, o tyle wysłanie czegoś z Polski do Azji już tak proste nie jest. Oto moje doświadczenia z przesyłkami, które różnymi drogami wysyłano do mnie z Polski do Korei w ciągu ostatniego roku. Tak na wszelki wypadek – gdybyście chcieli coś do mnie wysłać 😀


List zwykły a list polecony
Z dwojga złego zdecydowanie polecam ten pierwszy. Z moich doświadczeń wynika, że list zwykły wysłany z Polski dotrze do Korei po około dwóch tygodniach. Czas ten jednak może się dramatycznie wydłużyć, jeśli będziecie chcieli nadać Waszej przesyłce pozory „ważności”, wysyłając ją jako list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, itp. Żadna z tych groźnie wyglądających naklejek nie zrobi na pracownikach koreańskiej poczty większego wrażenia, a jeśli nawet, to odwrotne od zamierzonego. Wprawdzie status przesyłki poleconej wysłanej z Polski można monitorować po jej numerze na stronie poczty, czy to polskiej czy koreańskiej, ale często najbardziej aktualną informacją będzie potwierdzenie opuszczenia przez nią granic naszego kraju. Co więcej - mam wrażenie, że listy polecone itp. są kwalifikowane przez koreańską pocztę jako „dziwne” i zamiast zostać niezwłocznie dostarczone do adresata, wpadają w swoistą pętlę czasu. Oto przykład: wczoraj (23 stycznia 2017 r.) dostałem list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, który wysłano z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Warszawie w dniu… 6 grudnia roku ubiegłego 😈 Zapomnijcie też o zwrotnym potwierdzeniu odbioru. Międzynarodowa „zwrotka” to druk w języku polskim i… francuskim 😮 Przeciętny koreański listonosz może ewentualnie posługiwać się selektywnie podstawowymi niezbędnymi w jego pracy angielskimi zwrotami, np. Name!, Sign!, Thank you! czy Bye!, ale podejrzewam, że znajomość języka francuskiego nie jest w Korei aż tak powszechna. No chyba, że w dyplomacji 😜 W związku z powyższym, list za zwrotnym potwierdzeniem odbioru zostanie najpewniej zakwalifikowany jako zwykły list z doklejoną dziwną pomarańczową kartką i wepchnięty do skrzynki pocztowej.

Dziwna pomarańczowa kartka...

A co z przesyłkami kurierskimi?
O ile się nie mylę, jedynymi „typowymi” firmami kurierskimi, za pośrednictwem których można dostarczyć przesyłkę z Polski do Korei Południowej są UPS i DHL. Ceny są jednak zaporowe – na poziomie kilkuset złotych za zwykłą kopertę z dokumentami 😡 Bezsprzeczną zaletą jest krótki czas oczekiwania na przesyłkę (2 dni) i możliwość monitorowania jej statusu na stronie internetowej spedytora. Z moich doświadczeń wynika, że dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest usługa Express Mail Service (EMS) – oferowana przez Pocztę Polską jako EMS Pocztex. Koszt to mniej więcej 30% ceny oferowanej przez wyżej wymienione firmy. Czas oczekiwania na przesyłkę zwykle nie przekracza 5 dni roboczych – nawet w świątecznym „szczycie”, co widać na poniższym obrazku:



Usługa EMS jest dostępna również w Korei Południowej – jest to jedyna droga, z jakiej korzystam chcąc wysłać cokolwiek do Polski. Ale o moich doświadczeniach z koreańską pocztą napiszę w którymś z kolejnych postów 😃

Komentarze

  1. czy adres Seoul, Sajin Building, Sunreung-ro 112gil 8, Gangnam-gu jeśli dopiszę DREAMCATCHER i SOUTH KOREA, wystarczy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawie... Nazwa budynku jest inna. Poprawny adres powinien wyglądać tak:
      Dreamcatcher
      Dongjin Building
      Sunreung-ro 112gil 8, Gangnam-gu
      06097 Seoul
      South Korea

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zakup mieszkania w Korei

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Korei Południowej rozwija się dynamicznie – żeby nie powiedzieć, że w zastraszającym tempie. Zakup mieszkania – szczególnie w Seulu – jest (póki co) dobrą inwestycją. Wiele osób kupuje mieszkania na wynajem w systemie wolse czy jeonse . Zdarzają się jednak i tacy, którzy „kupują” mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy – tylko po to, żeby sprzedać je z zyskiem w momencie, gdy będzie gotowe do zamieszkania. Słowo „kupują” znalazło się w cudzysłowie nieprzypadkowo – tego typu inwestycja wymaga bowiem wpłaty na konto wykonawcy jedynie 10% wartości mieszkania. Kolejne 50% wartości pożycza wykonawcy bank w formie nieoprocentowanej pożyczki, której gwarantem staje się kupujący. W momencie, kiedy mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, kupujący musi zapłacić wykonawcy pozostałe 40% wartości mieszkania oraz rozliczyć się z bankiem (albo zamienić nieoprocentowaną pożyczkę na oprocentowany kredyt). Nic więc dziwnego, że gdy budowa dobiega końca, ...

Wynajem mieszkania w Korei

Dzień dobry z Pohang! Pod dwóch odwołanych z powodu ataku zimy lotach, wreszcie udało się nam dotrzeć na przeciwległy kraniec Półwyspu Koreańskiego. Zasadniczym celem naszej wizyty jest kupno mieszkania - zainspirowało mnie to do napisania nieco o rynku nieruchomości w Korei. Na początek, słów kilka na temat bardzo tu popularnego wynajmu mieszkań.

Kult zmarłych w Korei

W Polsce dziś Dzień Wszystkich Świętych, a w Seulu dzień jak co dzień. Tym niemniej, to dobra okazja, żeby napisać parę słów na temat kultu zmarłych w Korei.