Przejdź do głównej zawartości

A najszybszy Internet na świecie jest w... Korei


Według badania przeprowadzonego przez firmę Akamai Technologies, w trzecim kwartale tego roku średnia prędkość Internetu w Korei Południowej była najwyższa na świecie, osiągając 26,3 Mbps. Na kolejnych dwóch miejscach w tym rankingu znalazły się Hong Kong (20,1 Mbps) i Norwegia (20 Mbps). Tym samym, Korea jest jednym krajem na świecie, w którym średnia prędkość Internetu w trzecim kwartale 2016 r. przekraczała 25 Mbps. Dla porównania, średnia prędkość światowego Internetu w tym samym okresie wyniosła 6,3 Mbps i była o 21% wyższa niż przed rokiem. To już jedenasta z rzędu edycja badania przeprowadzanego co kwartał przez firmę Akamai Technologies, w której koreański Internet okazuje się być najszybszy na świecie. Korea Południowa zajmuje również pierwsze miejsce wśród krajów o największej dostępności Internetu szerokopasmowego o prędkościach 10 Mbps (78%), 15 Mbps (61%) i 25 Mbps (34%).


Powyższe dane potwierdzają wyniki innego badania przeprowadzonego latem tego roku przez analityków z amerykańskiej firmy RootMetrics. Wykazano w nim, że Internet mobilny w Seulu jest najszybszy na świecie. Mediana prędkości pobierania oferowanej przez jednego z dostawców Internetu mobilnego, firmę LG U+, wyniosła 74,7 Mpbs (tak, to nie zbieżność nazw – firma, znana Polakom z produkcji telewizorów i pralek, jest również m.in. wiodącym koreańskim operatorem komórkowym i… producentem leków). Na kolejnych miejscach wspomnianego rankingu znalazły się Madryt (44,6 Mbps), Tokio (39 Mbps), Londyn (29,8 Mbps), Paryż (29,7 Mbps), Dublin (28,7) i Nowy Jork (23,7 Mbps).

Rankingi nie kłamią: taką prędkość ma nasze domowe wi-fi...

Oczywiście, niektórych z Was te dane nie przekonają, więc nie pozostaje mi nic innego, jak odwołać się do własnego autorytetu 😎 Z moich osobistych obserwacji wynika, że koreański Internet jest nie tylko szybki (powyżej pewnych prędkości, kolejne Mbps nie robią na mnie wrażenia), ale przede wszystkim wszechobecny. Z lokalnego hotspotu możemy skorzystać na lotnisku, w większości kawiarni, restauracji, autobusach podmiejskich, pociągach, itp. Co ważne, aby skorzystać z darmowego wi-fi, nie musimy podawać tysiąca danych osobowych, brać udziału w głupiej ankiecie czy oglądać reklam. Co więcej, wszyscy operatorzy sieci komórkowych umożliwiają abonentom nieodpłatne korzystanie ze swoich hotspotów, które znajdują się praktycznie wszędzie, w tym… w seulskim metrze. W tym ostatnim przypadku, zasięg Internetu bezprzewodowego jest nie ograniczony wyłącznie do stacji; surfować w sieci można również pomiędzy nimi, a prędkości bynajmniej nie są małe.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zakup mieszkania w Korei

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Korei Południowej rozwija się dynamicznie – żeby nie powiedzieć, że w zastraszającym tempie. Zakup mieszkania – szczególnie w Seulu – jest (póki co) dobrą inwestycją. Wiele osób kupuje mieszkania na wynajem w systemie wolse czy jeonse . Zdarzają się jednak i tacy, którzy „kupują” mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy – tylko po to, żeby sprzedać je z zyskiem w momencie, gdy będzie gotowe do zamieszkania. Słowo „kupują” znalazło się w cudzysłowie nieprzypadkowo – tego typu inwestycja wymaga bowiem wpłaty na konto wykonawcy jedynie 10% wartości mieszkania. Kolejne 50% wartości pożycza wykonawcy bank w formie nieoprocentowanej pożyczki, której gwarantem staje się kupujący. W momencie, kiedy mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, kupujący musi zapłacić wykonawcy pozostałe 40% wartości mieszkania oraz rozliczyć się z bankiem (albo zamienić nieoprocentowaną pożyczkę na oprocentowany kredyt). Nic więc dziwnego, że gdy budowa dobiega końca,

Chuseok – koreańskie Święto Dziękczynienia

Dzisiaj w Korei obchodzimy  Chuseok ( 추석 ), drugie obok Lunarnego Nowego Roku najważniejsze święto w koreańskim kalendarzu. O Lunarnym Nowym Roku, Seollal , już trochę pisałem – chociażby tutaj   czy   tutaj , ale ze wstydem przyznaję, że choć to już mój czwarty Chuseok w Korei, zbyt wiele o tym święcie na moim blogu nie wspominałem. Songpyeon - tradycyjne ciastka ryżowe przygotowywane w Chuseok . Źródło: iStock. Chuseok , przypada co roku w 15. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego , podczas pełni księżyca zwanej Księżycem Żniwiarzy. Data ta ma szczególne znaczenie nie tylko w Korei – w większości krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji obchodzone jest wówczas znane pod różnymi nazwami Święto Środka Jesieni. Koreański Chuseok , zwany też Hangaui ( 한가위 ), jest świętem dziękczynienia za obfite plony. W ten dzień Koreańczycy powracają do swoich rodzinnych miejscowości, by uczestniczyć w charye – uroczystości ku czci zmarłych przodków

Wynajem mieszkania w Korei

Dzień dobry z Pohang! Pod dwóch odwołanych z powodu ataku zimy lotach, wreszcie udało się nam dotrzeć na przeciwległy kraniec Półwyspu Koreańskiego. Zasadniczym celem naszej wizyty jest kupno mieszkania - zainspirowało mnie to do napisania nieco o rynku nieruchomości w Korei. Na początek, słów kilka na temat bardzo tu popularnego wynajmu mieszkań.