Przejdź do głównej zawartości

Smart Entry Service


Każdy, kto podróżował do Stanów Zjednoczonych wie, że czasem po przylocie trzeba czekać w kolejce do kontroli paszportowej przez godzinę i dłużej. To samo dotyczy cudzoziemców przylatujących do Korei Południowej – szczególnie na najbardziej ruchliwe lotnisko stolicy, Incheon. Czekanie przez 1-2 godziny w kolejce do przyjemności nie należy – szczególnie po kilkudziesięciogodzinnym locie. Z tym większym zaciekawieniem, przetestowałem wczoraj Smart Entry Service – usługę umożliwiającą przekroczenie koreańskiej granicy za pośrednictwem automatycznej bramki.

Do udziału w programie Smart Entry Service uprawnieni się wszyscy Koreańczycy (w wieku 7 lat i powyżej), a także cudzoziemcy posiadający prawo długoterminowego pobytu w Korei Południowej (potwierdzone wydaniem Alien Registration Card). Do skorzystania z usługi niezbędny jest tzw. paszport biometryczny – z charakterystycznym symbolem na okładce. Aktualnie bramki Smart Entry Service znajdują się na pięciu koreańskich lotniskach (Incheon i Gimpo w Seulu, a także Gimhae, Jeju i Cheongju) oraz w międzynarodowym terminalu promowym w Seulu.



Przystąpienie do programu Smart Entry Service wymaga wizyty w jednym z punktów rejestracyjnych, których pełen wykaz, wraz z godzinami urzędowania, można znaleźć TUTAJ. Celem wizyty jest weryfikacja dokumentów oraz zarejestrowanie w systemie danych biometrycznych (odcisków palców wskazujących i wizerunku twarzy). Cała procedura zajmuje nie więcej niż 5 minut, nie wymaga wcześniejszego umówienia terminu ani wypełniania żadnych dokumentów. Należy mieć ze sobą paszport, a także koreański dowód osobisty lub – w przypadku cudzoziemców – Alien Registration Card. Przystąpienie do programu potwierdza naklejka umieszczona w paszporcie.



Jak już wspomniałem, wczoraj po przylocie z San Francisco miałem możliwość praktycznego przetestowania systemu Smart Entry Service na lotnisku Incheon. Po wylądowaniu i dotarciu do głównego terminalu należy zignorować drogowskaz dla posiadaczy zagranicznych paszportów i skorzystać ze ścieżki dla Koreańczyków (warto o tym pamiętać, gdyż po drodze nie zauważyłem żadnych oznaczeń Smart Entry Service). Obok tradycyjnych stanowisk kontroli paszportowej znajduje się tu około 10 bramek automatycznych – podobnych do tych znanych nam z niektórych dużych lotnisk w Unii Europejskiej. Po zeskanowaniu w czytniku strony biometrycznej paszportu (czyli tej ze zdjęciem), możemy wejść do bramki. Tutaj wystarczy przyłożyć do kolejnego czytnika jeden z palców wskazujących… et voila! Według strony internetowej programu Smart Entry Service, cała procedura przekroczenia granicy zajmuje średnio 12 sekund i tak też było w moim przypadku. Podobno niektóre modele bramek weryfikują również wizerunek twarzy, co zapewne wydłuża cały proces o kilkanaście sekund.



Kilkanaście sekund w porównaniu do godziny czekania w kolejce to spora różnica, nieprawdaż? Zapewne rozczarowani będą kolekcjonerzy pieczątek w paszportach – korzystając ze Smart Entry Service trzeba bowiem zapomnieć o gustownej różowej pieczątce wjazdowej. Na pocieszenie – zostaje równie urokliwa zielona pieczątka wyjazdowa. Wprawdzie z automatycznych bramek można skorzystać także przy wyjeździe z Korei, ale czas oczekiwania na tradycyjną kontrolę paszportową przed opuszczeniem kraju zwykle nie przekracza 2-3 minut, co dla zbieracza pieczątek chyba nie jest zbyt dużym poświęceniem…

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zakup mieszkania w Korei

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy w Korei Południowej rozwija się dynamicznie – żeby nie powiedzieć, że w zastraszającym tempie. Zakup mieszkania – szczególnie w Seulu – jest (póki co) dobrą inwestycją. Wiele osób kupuje mieszkania na wynajem w systemie wolse czy jeonse . Zdarzają się jednak i tacy, którzy „kupują” mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy – tylko po to, żeby sprzedać je z zyskiem w momencie, gdy będzie gotowe do zamieszkania. Słowo „kupują” znalazło się w cudzysłowie nieprzypadkowo – tego typu inwestycja wymaga bowiem wpłaty na konto wykonawcy jedynie 10% wartości mieszkania. Kolejne 50% wartości pożycza wykonawcy bank w formie nieoprocentowanej pożyczki, której gwarantem staje się kupujący. W momencie, kiedy mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, kupujący musi zapłacić wykonawcy pozostałe 40% wartości mieszkania oraz rozliczyć się z bankiem (albo zamienić nieoprocentowaną pożyczkę na oprocentowany kredyt). Nic więc dziwnego, że gdy budowa dobiega końca,

Chuseok – koreańskie Święto Dziękczynienia

Dzisiaj w Korei obchodzimy  Chuseok ( 추석 ), drugie obok Lunarnego Nowego Roku najważniejsze święto w koreańskim kalendarzu. O Lunarnym Nowym Roku, Seollal , już trochę pisałem – chociażby tutaj   czy   tutaj , ale ze wstydem przyznaję, że choć to już mój czwarty Chuseok w Korei, zbyt wiele o tym święcie na moim blogu nie wspominałem. Songpyeon - tradycyjne ciastka ryżowe przygotowywane w Chuseok . Źródło: iStock. Chuseok , przypada co roku w 15. dniu 8. miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego , podczas pełni księżyca zwanej Księżycem Żniwiarzy. Data ta ma szczególne znaczenie nie tylko w Korei – w większości krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji obchodzone jest wówczas znane pod różnymi nazwami Święto Środka Jesieni. Koreański Chuseok , zwany też Hangaui ( 한가위 ), jest świętem dziękczynienia za obfite plony. W ten dzień Koreańczycy powracają do swoich rodzinnych miejscowości, by uczestniczyć w charye – uroczystości ku czci zmarłych przodków

Wynajem mieszkania w Korei

Dzień dobry z Pohang! Pod dwóch odwołanych z powodu ataku zimy lotach, wreszcie udało się nam dotrzeć na przeciwległy kraniec Półwyspu Koreańskiego. Zasadniczym celem naszej wizyty jest kupno mieszkania - zainspirowało mnie to do napisania nieco o rynku nieruchomości w Korei. Na początek, słów kilka na temat bardzo tu popularnego wynajmu mieszkań.